Naspäť
Zníženie produkcie ropy vytláča jej cenu vyššie
06. 04. 2023 Čas čítania: 2 min

Ceny ropy prudko stúpli potom, ako producenti OPEC+ nečakane oznámili, že znížia produkciu. Globálny benchmark Brent stúpol o 5,31 % na 84,13 dolárov za barel, zatiaľ čo americký benchmark WTI vzrástol o 5,48 % na 79,83 dolárov/ barel. Obe zaznamenali najprudší denný nárast cien za takmer posledný rok.

V marci, v týždni nasledujúcom po krachu Silicon Valley Bank v Spojených štátoch, ceny ropy klesli až na 73 a 67 dolárov za barel. Dôvodom bola panika, ktorá sa rozšírila do širšieho bankového sektora a vyvolala obavy z globálnej recesie. S rastúcimi cenami ropy by mohla inflácia zostať dlhšie vysoko, čo by zvýšilo tlak na centrálne banky a spotrebiteľov po celom svete, ktorých aktuálne vysoké ceny trápia. 

Aktuálny vývoj je ranou pre infláciu. Trhy si uvedomujú, že ak bude tlak pokračovať, centrálne banky budú musieť predĺžiť obdobie vyšších sadzieb alebo pokračovať vo svojom cykle zvyšovania úrokových sadzieb. Investičná banka Goldman Sachs zmenila svoj výhľad na ropu do pásma 90 – 100 USD za barel pre koniec roka 2023. V nedeľu Saudská Arábia oznámila, že spoločne s ostatnými členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) začne s “dobrovoľným znížením” svojej produkcie ropy. Zníženia začnú v máji a potrvajú do konca roka. 

Zníženia sú novým pokračovaním škrtov v produkcii, ktoré boli oznámené v októbri 2022. Vtedy sa producenti ropy dohodli na znížení produkcie o 2 milióny barelov denne, čo je najväčšie zníženie od začiatku pandémie a zodpovedá približne 2 % celosvetového dopytu po rope.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.