Investície do zlata sú jednou zložkou z investičného sveta, ktorá spadá pod alternatívne investície. Takáto investícia by mala dopĺňať portfólio akcií a dlhopisov zložené prioritne z ETF fondov. Ak už má investor poriešené akcie a dlhopisy, tak sa môže sústrediť aj na alternatívy, napríklad na zlato.
Vždy kupujte v digitálnej podobe
V Across uprednostňujeme jednoznačne investície do zlata formou ETF pred nákupom fyzického zlata, ktoré je ďaleko nákladnejšie na poplatky, úschovu, poistenie s horšou likviditou a bez daňovej výhody po predaji.
Fyzické zlato je obľúbené najmä u predajcov, pretože má stále vysoké provízne poplatky. Nedáva však ani ekonomický ani racionálny zmysel držať ho vo fyzickej podobe. Niektorí si tento nákup ospravedlňujú tým, že keď príde na najhoršie, zoberú zlato do batohu a budú utekať do zahraničia. Práve takáto osoba však bude ako prvá cieľom prípadnej krádeže.
Ďaleko bezpečnejšie je prejsť za hranice a pripojiť sa z akéhokoľvek miesta na svete na svoj investičný účet prostredníctvom internetu a svoje zlato vo forme ETF okamžite z portfólia vypredať a peniazmi disponovať v danej krajine. Zlato vo forme ETF fondov veľmi dobre kopíruje cenu na spotovom trhu, a zároveň po roku držby je ich výnos oslobodený od dane, nakoľko sa jedná o burzovo obchodovaný cenný papier.
Zlato v posledných mesiacoch rástlo, funguje ako poistka, ale v dlhodobej výkonnosti zaostáva
Za rast zlata v posledných mesiacoch do určitej miery môže geopolitické riziko. Zlato funguje pre investorov ako poistka proti geopolitickému napätiu. Ak sa zvyšuje, rastie aj zlato. Na úrovni 2 400 dolárov za uncu sa však neudržalo dlho. Svoje zlaté rezervy zvyšujú najmä centrálne banky rozvíjajúcich sa krajín ako Čína a Saudská Arábia. Môže za tým byť aj snaha o zníženie závislosti od amerického dolára, ktorý vo svete slúži ako rezervná mena. Keď bude čínsky juan aspoň čiastočne krytý zlatom ako v prípade dolára, môže byť pre niektorých investorov príťažlivejší.
Tak ako poistka tvorí len zlomok z ceny poisťovanej veci, tak isto by aj poistka v podobe zlata mala tvoriť len zlomok z portfólia. Hlavným dôvodom je, že zlato sa za roky nijak nemení, nič neprodukuje, ani nedostávate dividendy. Je to rovnaký kus kovu ako pred 2 000 rokmi.
V prípade akcií sa jedná o firmy, ktoré sa neustále v indexe menia v závislosti od toho, ktoré sú najúspešnejšie a najväčšie. Ak o 20 rokov bude svet iný, zloženie
akciového indexu bude iné, lebo potreby ľudí v tom čase budú iné a uspokojovať ich budú nové firmy. Zlato sa za ten čas nijak nezmení a to sa odráža aj na jeho dlhodobej výkonnosti, ktorá ďaleko zaostáva za akciovým trhom.
Graf 1: Indexy celkovej reálnej návratnosti, zdroj: Jeremy Siegel, 2023
Ako ho do portfólií pridávame my?
Pomocou Indexu Across Alternative Index je vytvorený v spolupráci s prestížnou švajčiarskou bankou Vontobel. Skladá sa z piatich ETF fondov, ktoré sú rozložené v indexe rovnomerne po 20 %. Každé z týchto ETF zabezpečuje expozíciu voči alternatívnym investíciám ako sú private equity, komodity – ktoré v sebe obsahujú aj práve zlato – investície do infraštruktúry, nehnuteľností či alternatívne fondy (hedžové fondy, fondy s absolútnym výnosom). Umožňuje to efektívne rebalansovať jednotlivé zložky bez toho, aby bola investorom vytvorená daňová povinnosť.
Graf 2: Historický vývoj takto zloženého koša podkladových ETF, simulovaná výkonnosť 2016 – február 2024. Across spustil predaj tohto riešenia vo februári 2024.
Ak takýto typ produktu vyhovuje vašim investičným preferenciám a stratégii, radi vám ho pomôžeme zaradiť do vášho portfólia. Pre viac informácií prosím kontaktujte svojho konzultanta alebo nám napíšte mail na.