Naspäť
Prečo si pridať do portfólia aj alternatívne investície?
15. 02. 2024 Čas čítania: 4 min

V minulosti sa ako nevyhnutná súčasť investičných portfólií presadzovali hlavne dve základné triedy aktív – dlhopisy a akcie. Rozšírenie investičných možností, vstup do digitálneho veku a nové výzvy na finančných trhoch si však vyžadujú aj aktualizáciu investičných prístupov. Dve základné triedy aktív nestačia, a to najmä v čase, keď hlavným elementom, ktorý sa podpisuje pod ich výkonnosť. sú kroky centrálnych bánk. Navyše časy, kedy sa akcie a dlhopisy hýbali protichodne, sú dávno preč.

Prinášajú nižšie kolísanie portfólia a vyšší výnos

Vo všeobecnosti platí, že ak chcete vyšší výnos, musíte podstupovať vyššie riziká. Teda investovať do nástrojov, ktorých cena viac kolíše a vaše peniaze sú tak vystavené prípadným neočakávaným trhovým turbulenciám. Za to ste odmenený/á vyšším potenciálnym výnosom v budúcnosť. A to je fér.

Zapojením alternatívnych investícií k dlhopisom a akciám však riziko, a teda kolísanie portfólia, znižujeme a zároveň zvyšujeme výnos. Ako je to možné? Najmä kvôli tomu, že alternatívne investície často nekorelujú práve s akciami a dlhopismi. Čiže keď akcie a dlhopisy strádajú, alternatívne investície sú skôr tlmičom týchto negatívnych trhových turbulencií. A naopak v čase rastu skôr dopĺňajú profit portfólia o dodatočné percentá.

Graf 1: Ako sa správa portfólio po zaradení alternatívnych investícií, zdroj: JP Morgan

Sú však kapitálovo náročné a prístup k nim je obmedzený. Ako sa to dá riešiť?

Medzi alternatívne investície patria:

 • Private Equity (akcie spoločností, ktoré ešte nie sú na burze)
 • Komodity (poľnohospodárske plodiny, drahé a priemyselné kovy a energie)
 • Investície do infraštruktúry (cesty, železnice, plynovody/ropovody, energetická infraštruktúra)
 • Nehnuteľnosti (investície do realít, kancelárií či priemyselných a logistických parkov)
 • Alternatívne fondy (hedžové fondy, fondy s absolútnym výnosom, kryptomenové fondy)

Problémom pri alternatívnych investíciách často býva ich kapitálová náročnosť alebo prístup k jednotlivým investičným riešeniam. V Acrosse sme sa preto zamysleli nad tým, ako klientom doručiť také riešenie, ktoré zahŕňa všetkých päť vyššie spomenutých oblastí v jednej investícii.

Našou odpoveďou je Across Alternative Index

Tento index je vytvorený v spolupráci s prestížnou švajčiarskou bankou Vontobel. Skladá sa z piatich ETF fondov, ktoré sú rozložené v indexe rovnomerne po 20 %. Každé z týchto ETF zabezpečuje expozíciu voči vyššie spomenutým alternatívnym investíciám. Umožňuje to efektívne rebalansovať jednotlivé zložky bez toho, aby bola investorom vytvorená daňová povinnosť.

Aké prináša tento index výhody?

 • nízka poplatková štruktúra,
 • riešenie je daňovo optimálne (certifikát je na burze vo Frankfurte, po roku držby investor neplatí daň z výnosu),
 • schopnosť aktívnejšie reagovať na dôležité zmeny na trhu a efektívnejšie rebalansovať na neutrálnu úroveň aj bez daňového vplyvu na klienta,
 • klient neplatí daň z dividendových titulov (kumulujú sa na úrovni indexu a dividendy sa reinvestujú),
 • klient nepodstupuje menové riziko,
 • klient nepodstupuje kreditné riziko Acrossu, keďže emitentom je skupina Vontobel.

Graf 2: Zloženie ETF fondov v rámci Across Alternative Index

Graf 3: Historický vývoj takto zloženého koša podkladových ETF, simulovaná výkonnosť 2016 – február 2024. Across spúšťa predaj tohto riešenia od februára 2024.

Ak takýto typ produktu vyhovuje vašim investičným preferenciám a stratégii, radi vám ho pomôžeme zaradiť do vášho portfólia. Pre viac informácií prosím kontaktujte svojho konzultanta alebo nám napíšte mail na info@across.sk.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.