Naspäť
Nvidia vstúpila do klubu „bilión“
01. 06. 2023 Čas čítania: 2 min

Trhová kapitalizácia spoločnosti Nvidia, ktorá sa sústredí na výrobu čipov a grafických kariet, tento týždeň presiahla hodnotu 1 bilión USD. Zaradila sa tak k spoločnostiam ako Apple, Google, Amazon, Microsoft či Saudi Aramco. V minulosti do „klubu bilión“ patrili aj Meta či Tesla. Nvidia sa tak radí medzi najväčšie spoločnosti na svete.

Hlavným dôvodom skokového nárastu trhovej kapitalizácie v posledných dňoch boli kvartálne výsledky i očakávania do ďalších kvartálov. Spoločnosť vykázala za prvý štvrťrok upravený zisk na akciu vo výške 1,09 USD oproti odhadom 92 centov. Nvidia získala vedúcu pozíciu výrobcu čipov pre AI a očakáva tržby vo výške 11 miliárd dolárov v nasledujúcom kvartáli. To je viac, ako boli odhady, ktoré dosahovali 7,15 miliárd USD.

Čo je dôvodom nárastu zisku akcií Nvidia? Historicky bola najdôležitejšou časťou počítača alebo servera centrálna procesorová jednotka (CPU). Tomuto trhu dominoval Intel so svojim hlavným rivalom AMD. S nástupom aplikácií na báze AI, ktoré vyžadujú oveľa viac výpočtového výkonu, zohráva hlavnú úlohu grafický procesor (GPU). Najvyspelejšie systémy používajú až osem GPU na jedno CPU. Práve rastúci dopyt po čipoch pre nástroje umelej inteligencie, v ktorých je Nvidia výborná i podľa čísiel, akcelerovali ďalší rast očakávaní a tým aj cenu akcií. „Významným míľnikom bol príchod AI“, povedal Jen-Hsun Huang, šéf Nvidie, ktorá momentálne dominuje na trhu s AI GPU (grafickým procesorom pre umelú inteligenciu) a je najväčším výrobcom grafických procesorov (GPU) na svete.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.