V roku 2016 vstúpilo do histórie referendum o Brexite, ktoré zmenilo osud Veľkej Británie. Vtedy bol jedným z najvýraznejších aktérov Niguel Paul Farage, bývalý vodca Strany za nezávislosť Spojeného kráľovstva (UKIP) a vášnivý zástanca odchodu Británie z Európskej únie. Farage zdôrazňoval prednosti suverenity, kontroly nad vlastnými zákonmi a prisľúbenie lepších obchodných dohôd s krajinami mimo EÚ. Jeho charizma a presvedčivé argumenty získali podporu mnohých Britov, ktorí cítili, že EÚ obmedzuje ich schopnosť rozhodovať o vnútorných záležitostiach krajiny.
Referendum o Brexite bolo tesné a rozdelilo krajinu – 52 % voličov hlasovalo za odchod a 48 % za zotrvanie. Po úspechu referenda sa Farage stal symbolom Brexitového hnutia a jeho strana UKIP, ktorá bojovala za odchod z EÚ už mnoho rokov, získala výraznú podporu vo voľbách a stala sa dôležitým hráčom v politickom spektre Spojeného kráľovstva.
Od vystúpenia Británie z EÚ v roku 2020 však krajina prešla náročným procesom prispôsobenia sa novej realite. Niekedy kontroverzné rozhodnutia a tvrdé rokovania s EÚ nad určitými otázkami, vrátane obchodu, vyvolali v krajine polarizáciu a nespokojnosť. Dnes, v roku 2023, sa ukazuje, že mnohí Briti si myslia, že odchod z EÚ bol chybným rozhodnutím. Len približne 30 % obyvateľstva stále stojí za rozhodnutím o odchode z EÚ a verí, že to bol správny krok pre nezávislosť a lepšiu budúcnosť krajiny. Približne 60 % populácie vyjadruje názor, že krajina mala zostať v EÚ. Toto číslo ukazuje zmenu názorov mnohých ľudí, ktorí pôvodne Brexit podporovali.