Naspäť
Let na Mesiac sme vymenili za hľadanie svätého grálu
25. 05. 2023 Čas čítania: 2 min

Predstavitelia čínskych technologických gigantov Baidu, Alibaba a Tencent na svojich kvartálnych konferenciách k výsledkom za prvý štvrťrok uviedli, aký postoj majú k pokroku v oblasti vývoja umelej inteligencie. Riaditelia tieto generatívne modely na báze AI a ďalšie takzvané základné modely považujú za rovnako významný posun v technológii, ako vznik smartfónov alebo internetu.

Ambície týchto technologických gigantov sú súčasťou rastúcej globálnej súťaže o vedúcu pozíciu v oblasti AI a prichádzajú v čase, keď sa napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou stupňuje. V období studenej vojny prebiehali technologické preteky na úrovni vesmírnych programov USA a ZSSR, ktoré mali demonštrovať silu technologického a vojenského pokroku danej krajiny a doviesť prvú ľudskú posádku na Mesiac. Dnes sme tieto technologické preteky vymenili za súťaž v hľadaní svätého grálu.

Kto rýchlejšie dokáže vyvinúť dokonalejšiu umelú inteligenciu, získa náskok pred ostatnými. AI, ktorá by dokázala popohnať ekonomickú silu krajiny a poskytnúť riešenia a odpovede na mnohé, dodnes nevyriešené otázky, by bola mocným nástrojom. Nájdenie tohto svätého grálu múdrosti by malo za následok demonštráciu dominancie na technologickom poli a umožnilo urýchliť rast ekonomiky či vývoj nových patentov.

Práve umelá inteligencia a jej výpočtové schopnosti môžu byť kľúčom k dôležitým a prelomovým vedeckým objavom. Príchod ChatGPT odštartoval preteky v hľadaní svätého grálu a tí, ktorí sa ho zmocnia, môžu získať konkurenčnú výhodu.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.