Naspäť
Dlh na kreditkách v USA dosiahol 1 bilión dolárov
10. 08. 2023 Čas čítania: 2 min

Zadlženosť občanov USA na kreditných kartách dosiahla podľa Federálnej rezervnej banky v New Yorku v druhom kvartáli tohto roka 1,03 bilióna dolárov. Dlh na kreditných kartách rástol sedem po sebe nasledujúcich štvrťrokov. Úvery na kreditných kartách rastú spolu s rastúcimi nákladmi na život.

Celková úverová zadlženosť na týchto kartách vzrástla v druhom štvrťroku o takmer 5 %, teda o 45 miliárd dolárov. Výsledkom je nové maximum – 1,03 bilióna dolárov. Nielenže sú dlhy vyššie, ale viac držiteľov kariet prenáša dlh z mesiaca na mesiac, čo pridáva k finančnej záťaži. Hoci miery oneskorených splátok sú z historického hľadiska stále nízke, rastúce zostatky môžu predstavovať pre niektorých dlžníkov v budúcnosti veľké výzvy. A to najmä keď sa v tomto roku obnovia splátky študentských úverov.

Obnovenie splátok študentských úverov bude pre mnohých držiteľov kariet obrovskou skúškou, čím sa zníži suma, ktorú môžu vyčleniť na splácanie dlhov. Niektorí ľudia jednoducho nebudú môcť splácať ani minimálne splátky. Navyše na základe ďalšieho zvýšenia úrokovej sadzby, ktoré sme tu mali minulý mesiac, je priemerná úroková sadzba na kreditnej karte viac ako 20 %, čo je rekordný nárast. Vysoké úrokové sadzby robia kreditné karty jedným z najdrahších spôsobov, ako si požičať peniaze. Ak v týchto podmienkach musíte zrazu znova platiť mesačné splátky študentských úverov vo výške 400 alebo 500 dolárov, môže to priamo alebo nepriamo viesť k väčšiemu úveru na kreditnej karte.

Aby sa zmiernil dopad obnovenia splátok, Bidenova administratíva spustila sériu opatrení na úľavu pre dlžníkov – vrátane 12-mesačného „rozbehu“ na splácanie.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.