Uplynulý rok bol náročný. Vojna na Ukrajine a boj centrálnych bánk s infláciou boli hlavnými zdrojmi nervozity na dlhopisových a akciových trhoch. Záverečný kvartál roka však priniesol úľavu.
Hodnotové akcie výrazne prekonali rastové akcie v tomto roku aj v priebehu štvrťroka. Dá sa to z veľkej časti vysvetliť vysokým počiatočným ocenením rastových akcií, sklamaniami z výkonnosti týchto spoločností a vplyvom rastúcich úrokových sadzieb. Začiatkom roka 2022 dosiahlo ocenenie rastových akcií nevídané úrovne. Rastové firmy sa obchodovali na 31-násobku očakávaných ziskov v porovnaní so 14-násobkom hodnotových spoločností. Do konca roka sa zhodnotenie znížilo na 21 a 12-násobky. Rastové akcie tak stále vyzerajú podľa historických štandardov predražené, zatiaľ čo hodnotové akcie vyzerajú oveľa lacnejšie.
Najbolestivejším pohybom na trhoch sa stal prudký pokles cien štátnych dlhopisov. Pri akciách si investori na prudké pohyby zvykli, ale nezvyčajne veľký výpredaj vládnych dlhopisov spolu s klesajúcimi cenami akcií ponechal investorov bez bezpečného prístavu. Centrálne banky museli kvôli rýchlej inflácii zvýšiť úrokové sadzby oveľa viac, ako investori začiatkom roka očakávali. Obzvlášť tvrdo bol zasiahnutý trh britských vládnych dlhopisov, ktorý v priebehu roka klesol o 25 %. Naopak britský akciový trh ako jediný skončil v roku 2022 v čiernych číslach. Pomohla mu jeho veľká expozícia voči výrobcom komodít a ostatným defenzívnym akciám, nízky podiel technologických spoločností a pokles libry.
Japonským akciám, ktoré sa držali dobre v podmienkach miestnej meny, tiež lichotil prudký pokles jenu voči doláru v tomto roku, čo zvýšilo hodnotu ich zahraničných príjmov v domácej mene.
Ak by sme sa pozerali len na výkonnosť hodnotových akcií, tak by sa zdalo, že trh v uplynulom roku nebol vystavený veľkému riziku recesie. Hodnotové výnosy však podporila lepšia výkonnosť defenzívnejších sektorov ako je zdravotníctvo, spotrebný tovar a verejné služby, spolu so silnými výnosmi energetických akcií. Naopak americké banky klesli takmer o 30 %, takže nie je na mieste tvrdiť, že trh ešte nezaregistroval, že ekonomické oslabenie je na ceste.
V uplynulom roku sa prepadákom stal trh, kde sa už započítalo množstvo negatívnych správ – Čína. Index MSCI China klesol o 50 % oproti maximu z roku 2021 a medziročne klesol o 22 %. A to aj napriek 34 %-nému nárastu z nedávnych miním od októbra, keďže Čína sa snaží modifikovať svoju prísnu nulovú toleranciu voči Covid-19.
Napriek určitej úľave v štvrtom štvrťroku sa na rok 2022 bude spomínať najmä ako na rok, keď trhy ocenili nepríjemné dôsledky vyššej inflácie a úrokových sadzieb, ktoré pravdepodobne zasiahnu svetovú ekonomiku v roku 2023. Pozitívom je, že v súčasnosti sa všeobecne očakáva recesia a trhy už začínajú predvídať pokles inflácie a vrchol úrokových sadzieb. Rok 2023 by mohol byť lepším rokom pre dlhopisy aj akcie.
Posledný štvrťrok 2022 bol v pozitívnych číslach
Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ ku koncu roka nepotvrdila svoju rastovú trajektóriu z októbra a novembra, keď poklesla o 4 %. Prispeli k tomu najmä stredné americké spoločnosti s poklesom -5,5 % a rozvíjajúce sa trhy s -5,1 %, na čo sa podieľala najmä Čína. Na opačnom konci sa ocitli akcie európskych firiem a tzv. frontierov, čo sú menšie rozvíjajúce sa trhy, ktoré klesali výrazne pomalšie. Posledný štvrťrok však bol jediným pozitívnym v minulom roku, keď priniesol investorom +6 % a výrazne sa podieľal na prekonaní benchmarku o 4,5 %.
Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne spadla o 0,95 %. Paradoxne najväčší pokles zaznamenali inflačné dlhopisy, ktoré „doplatili“ na nižšiu ako očakávanú infláciu. Naopak pozitívne na zmenu v raste inflácie zareagovali americké korporátne dlhopisy s pohyblivou úrokovou sadzbou, ktoré sa ako jediné ocitli v pozitívnom teritóriu. Štvrtý štvrťrok sa napriek decembrovým číslam stal pozitívnym signálom pre trh, že dlhopisy vedie dodať kladnú výkonnosť aj v tak náročnom roku.
Alternatívna manažovaná stratégia Across Intelligent Alternative Portfolio+ svojou výkonnosťou zaostala za akciami aj dlhopismi, keď padala o -5,3 %. Pokles amerického dolára prial najmä cene zlata, ktoré ako jediné z portfólio rástlo, ostatné zložky sa nachádzali v negatívnom teritóriu. Najviditeľnejšie to bolo v prípade privátnych emisií a indexu strachu – VIX, ktoré padali o viac ako -7 %. Trh stále nerozchodil krach kryptomenovej burzy FTX a digitálne meny sú tak stále nepriazni investorov. Kým v úvode roka 2022 stratégia zarábala najmä na výkyvoch v energetickej oblasti, zvyšok roka jej neprial.
Dlhopisy CEE sú zatiaľ v neistote
Boje na Ukrajine sú stále najvýraznejším faktorom vývoja dlhopisov v strednej a východnej Európe. Trhu stále chýba jasný smer vývoja. Zatiaľ zostávajú v platnosti sankcie voči Rusku a jeho spojencovi Bielorusku, ukrajinský dlh má posunutú splatnosť o 2 roky. Kreditná kondícia väčšiny veľkých emitentov dlhopisov zatiaľ ostáva na dostatočnej úrovn.Oproti predchádzajúcemu mesiacu neprišlo k prehodnoteniu ratingu žiadneho z relevantných firiem alebo štátov. Vzhľadom k neprehľadnej situácii sú v cenách dlhopisov už započítané rizikové prirážky a ostávajú naďalej pod svojimi maximami z konca roka 2021. Za ostatný mesiac Bond+ mierne klesal o -0,09 %.