Naspäť
21. TÝŽDEŇ: Akcie sú najvyššie za posledný rok
22. 05. 2023 Čas čítania: 4 min

Pritvrdzovanie menovej politiky zo strany centrálnych bánk si postupne vyberá svoje obete v podobe spomalenia ekonomiky, to však napomáha poklesu inflácie. Na oboch stranách Atlantiku. Čísla inflácie ešte nie sú na želaných úrovniach, no akcie už začínajú rásť k najvyšším úrovniam za posledný rok. Ignorujú ekonomickú realitu alebo sa už investori pozerajú do budúcnosti kedy sadzby s istotou začnú klesať?

Technologické akcie najvyššie za posledný rok

Akcie technologických firiem sú najviac zastúpené v indexe Nasdaq 100. Ten sa v závere týždňa prehupol cez 13 900 bodov a dosiahol tak najvyššie úrovne za posledný rok. Napriek tomu, že sa hovorilo o tom, že technologické akcie amerických firiem sú na svoje zisky nadhodnotené, boom okolo umelej inteligencie a nových modelov, ktoré sa snažia húfne implementovať viac či menej do svojich súčasných služieb vytvára nový potenciál rastu tržieb a tým pádom aj ziskov. Napriek zhoršeným ekonomickým a finančným podmienkam vo svete sú nateraz firmy pomerne rezistentné voči dramatickému poklesu ziskovosti a marží. Zatiaľ nie sú nútené k húfnemu prepúšťaniu, ktoré by celú ekonomickú situácie ešte viac zhoršovalo. Naopak, ekonomika má viac otvorených pracovných pozícií ako pred Covidom, čo naznačuje, že veľa firiem cíti nedostatok pracovnej sily. Hlavný americký index SP500 sa dostal na najvyššie úrovne od septembra minulého roku. Napríklad  japonský Nikkei 225 dokonca prerazil na najvyššie úrovne od 90. rokov. Európsky EuroStoxx 50 sa priblížil najvyšším úrovniam z roku 2008. Naopak čínske akcie viete dnes kúpiť rovnako nízko ako pred desiatimi rokmi.

Tesla mala zraz akcionárov

Musk zdôraznil, že Tesla chce byť akcelerátorom svetovej tranzície na obnoviteľné zdroje energie a rýchlosť tejto tranzície sa bude odvíjať od toho, ako  rýchlo bude svet schopný vyrábať baterky a batériové úložiská. Tesla v tejto oblasti napreduje a jej energy business aktuálne rastie rýchlejšie ako divízia automotive. Elon sa nechal počuť, že do budúcna väčšiu časť hodnoty spoločnosti bude tvoriť ich humanoidný robot Optimus, ktorý má väčší potenciál ako automobilová divízia. V oblasti umelej inteligencie a schopnosti pohybu v priestore sú jednou z popredných firiem. Tesla aktuálne všetko stavia na dokončení plne autonómneho riadenia, ktoré dramaticky môže zvýšiť hodnotu vozidiel, pretože zmení svet mobility a využívania áut. Na druhej strane, žiadna firma nie je imúnna voči externému makroekonomickému prostrediu. Šéf Tesly si myslí, že najbližších 12 mesiacov bude náročných a spomalenie hospodárstva sa dotkne aj ich, no na druhej strane očakáva, že po tomto období bude Tesla vo výbornej východiskovej pozícii. Z dlhodobého hľadiska sa o vývoj spoločnosti nebojí.

Čo prinesie nový týždeň?

Z makroeonomických dát budú zverejnené výsledky nákupných manažérov, ktorí reportujú svoje odhady na vývoj ekonomiky pre najbližších 12 mesiacov spoločnosti Markit. Tieto výsledky môžu pomôcť investorom lepšie pochopiť to, aký názor na ekonomiku majú kľúčoví ľudia vo firmách, ktorí majú najlepšie povedomie o svojich objednávkach, zásobách, dopyte či cenách vstupov a tržbách. V piatok týždeň uzavrú velmi dôležité výsledky inflácie z USA, ktoré sú pozorne sledované Fed a záleží od toho vývoj sadzieb.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.